PETSLAND blog


Lepiej zapobiegać niż leczyć

Dalej!
To co istotne aby zapewnić gryzoniowi dobre i długie życie w naszym domu

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zazwyczaj każdy człowiek ma mnóstwo obowiązków i spraw do załatwienia, które pochłaniają jego uwagę i czas w ciągu dnia. Często brakuje czasu na zrobienie jeszcze czegoś na co mielibyśmy ochotę lub zwyczajnie należałoby zrobić.

Opieka nad zwierzakiem, który nie potrafi powiedzieć, zawołać czy upomnieć się o uwagę, wymaga od człowieka szczególnej organizacji dnia. Przeglądając branżowe fora trudno nie odnieść wrażenia, że wielu opiekunów zwierzaków „odpuszcza” sobie niektóre sprawy związane z zapewnieniem tego czego zwierzak potrzebuje aby zachować zdrowie wierząc, że w razie czego załatwi to weterynarz. Wielu nie zastanawia się nad tym, że w ten sposób naraża swojego pupila na cierpienie a weterynarza stawia w trudnej i nieprzyjemnej sytuacji.

Mimo szczerych chęci i sporej wiedzy weterynarz nie zawsze jest w stanie pomóc Twojemu podopiecznemu; czasem nie jest to możliwe, czasem nie jest to już możliwe, czasem jest już za późno.

Korekta przerastającego uzębienia u gryzonia jest przykra dla weterynarza, jest też przykra dla opiekuna ale najbardziej stresujące i bolesne jest to dla gryzonia, bo cierpi nie tylko przed zabiegiem ale także po zabiegu.

Zaniedbanie zębów gryzonia to długotrwałe cierpienie dla zwierzaka ale także duża inwestycja czasu i pieniędzy dla opiekuna.

Weterynarza lepiej odwiedzać w ramach wizyt kontrolnych - jest to zdecydowanie mniej stresujące doświadczenie nie tylko dla zwierzaka ale także dla weterynarza.

 

Każdy opiekun zwierzaka musi mieć świadomość, że weterynarz nie jest cudotwórcą i nie zawsze wszystko załatwi "wizyta u veta". Nie ma na to żadnych gwarancji (na forach znaleźć można wiele smutnych historii ze smutnym zakończeniem).

Tak naprawdę zwierzątku znajdującemu się pod jego opieką najbardziej pomóc powinien sam opiekun zapewniając maluszkowi dostęp do właściwej diety i zdrowego ruchu. Należy pamiętać, że im bliższe natury tym bardziej wartościowe. Tak więc np.:

- sianko, liście i zioła są bardziej naturalne niż prasowany w wysokiej temperaturze pellet

- bieganie np. po mieszkaniu jest o wiele bardziej wartościowe i ekscytujące niż bieganie w kołowrotku, bo przypomina eksplorowanie przestrzeni jaką mają zwierzęta w naturalnym środowisku

- gałązki i drewno do gryzienia to 100% natury, wypiekane gryzaki nie są spotykane w środowsku naturalnym a wysoka temperatura piekarnika neutralizuje wiele cennych składników

- półki drewniane zamiast paneli podłogowych, sklejki czy plastiku

 

Gwarancja zdrowia to warunki zbliżone do tych naturalnych

Im więcej wokół Twojego gryzonia produktów zbliżonych do tych, które spotyka w swoim naturalnym środowisku, tym jest zdrowszy i bardziej radosny.

Przed zakupem czegokolwiek dla swojego malucha, powinniśmy się zastanowić (każdy opiekun powinien się zastanowić), czy dany produkt lub sam materiał, z jakiego jest wykonany, występuje w naturalnym środowisku naszych maluchów. Nie zawsze kolorowe, wygładzone, wypolerowane i ładnie wyglądające produkty to odzwierciedlenie ich realnej przydatności dla gryzonia – musimy pamiętać, że w naturze to właśnie chropowate powierzchnie są bardziej naturalne niż te gładkie, bo łapki gryzonia są lepiej przystosowane do chropowatej, nierównej kory aniżeli do gładzi jaką zapewnia panel podłogowy i podobne materiały goszczące na stałe w wielu wolierach.

 

To co istotne aby zapewnić gryzoniowi dobre i długie życie w naszym domu:

 1. Zapewnienie właściwych warunków, czyli:

  • tak, by jak najbardziej przypominały te naturalne – przez tysiące lat ewolucja świetnie przystosowała te stworzenia to kontaktu z materiałami z ich środowiska naturalnego.

  • materiały do gryzienia – bez limitu, wydzielania i porcjowania – po prostu pod dostatkiem – w warunkach naturalnych gryzą tyle na ile czują taką potrzebę i to na co mają w danym momencie ochotę, np.: w klatce jednego dnia ulubiona może być gałązka jabłoni a w kolejnym dniu już się znudzi i aby rozbić monotonię, gryzoń powinien mieć inne gałązki, drewienka do wyboru.

  • maksymalnie dużo miejsca i ruchu, im mniejsza klatka w której mieszka gryzoń, tym częściej powinien mieć możliwość jej opuszczania

  • zajęcie – gryzoń podobnie jak człowiek, jeśli nie ma co robić to się nudzi. Aby gryzoń zamknięty w klatce zachował równowagę psychiczną, musi mieć co robić, np.: przemeblować, przesuwać elementy wyposażenia, powiększyć otwór do domku, norki, zdobyć trudno dostępną gałązkę itp.

  • zróżnicowaną i zbilansowaną dietę – gryzoń tak jak i człowiek, powinien mieć dostęp do bogatego menu aby nie być skazanym na tę samą karmę codziennie

 2. Obserwowanie gryzonia ze szczególnym uwrażliwieniem na symptomy wskazujące na przerost zębów:

  • łzawienie oczu

  • utrata masy ciała

  • nietypowy sposób jedzenia (kruszenie, wysuwanie języka podczas żucia, kichanie, pocieranie pyszczka łapką itp.

  • unikanie twardych pokarmów, takich jak migdały i grubsze łodygi

  • preferowanie miękkich pokarmów, takich jak świeże owoce i warzywa, delikatne zioła, bardziej miękkie nasiona

  • mokre plamy wokół ust i poniżej

  • pochylanie głowy podczas jedzenia

  • apatia i / lub agresja

  • biegunka, rozdęty żołądek, zaparciaPozostańmy w kontakcie!


Nasunęło Ci się jakieś pytanie? Chcesz podjąć współpracę?
Skontaktuj się z nami!


Materiały do pobraniaProjekt i wykonanie: sim-studio.eu